Shtëpi e pastër, me ”arsenalin” … e natyrës!

posted in: blog | 0

Shtëpi e pastër, me ”arsenalin” … e natyrës!

Ecolife dhe Mjedisi

Kurrë nuk është vonë për t’iu vënë frenë gjërave të pa shëndetshme, veçanërisht kur ato ndikojnë në cilësinë e jetës, duke filluar sigurisht nga shtëpia jonë! Tani që pranvera erdhi është koha më e mirë për të ripërtërirë hapësirën tonë “mikpritëse”, me metodat e pastrimit të gjelbër, produkte miqësore për mjedisin dhe shëndetin tonë. Udhëzuesi praktik që vijon do t’ju ndihmojë për të pastruar shtëpinë tuaj me mënyra natyrale, duke shmangur pastruesit konvencional që na kujtojnë një “laborator kimik”!

Mënyrë e lehtë dhe pastërti “absolute”, gjoja ofrojnë detergjentët kimik në treg, jo aq… të pafajshëm. Ato shpesh përmbajnë përbërës të rrezikshëm, dhe përdorimi i tyre ka pasoja të rënda për shëndetin dhe për mjedisin. Kjo është për shkak të dy përbërësve të dëmshëm të përdorur në prodhimin e detergjenteve dhe kimikateve të tjera që pas përdorimit gjithashtu ndikojnë edhe në ndotjen e ujërave si mbeturinat e përditshme. Ju mund të merrni një ide në qoftë se vini re paralajmërimet në etiketat e tyre!

Për fat të mirë ka “alternativa” zgjidhje për të bërë shtëpinë tuaj të pastër, të shëndetshme dhe … jo-toksike. Nëse këmbëngulni tradicionalisht, zgjidhja qëndron në sekretet e gjyshes. Hapni sirtarët e kuzhinës, zgjidhni përbërësit e përshtatshëm dhe ndiqni rrugën e tyre ekonomike, veçanërisht ekologjike dhe miqësore që ju do të gjeni më poshtë:

3 + 1 gjëra për të pastruar në mënyrë natyrale

Bëni shtëpinë tuaj të shëndetshme. Një ventilim i mirë i përditshëm i shtëpisë, rinovon cilësinë e ajrit. Për të patur sa më pak pluhur, hiqni të gjitha sendet e panevojshme, të tilla si gazeta dhe revista të vjetra. Vendndodhja e tyre duhet të jetë në Koshin e Riciklimit.

Zgjidhni pastrimin e produkteve natyrore. Preferoni bio­–detergjentë, pastrues bimor. Ata janë jo-toksikë, miqësore me mjedisin, dhe megjithëse pak më të shtrenjtë, kostoja shtesë është një investim në shëndetin dhe mjedisin tuaj.

Vendosni në jetën tuaj sapunin e gjelbër. Është një nga detergjentët natyrorë më efektiv dhe i butë. Sapuni i ullirit i tretur në ujë të ngrohtë, është përdorur për pastrimin e përgjithshëm, larjen e eneve, për dyshemenë dhe natyrisht për të larë rrobat. Për njollat ​​spastike, ju mund të shtoni edhe pak uthull.

Përdorni pastrues natyrore si:

Kripa: është pastrues i fuqishëm për shkak të strukturës kristaline molekulare, ndërsa dezinfekton.

Bimët: kanë veti dezinfektuese, pastruese dhe aromatizuese.

Soda: ky material alkaline, i cili eliminon njollat e ​​acidit dhe është ideal për pastrim dhe lustrim.

Uthulla: pastron, dezinfekton ajrin dhe largon aromat e pakëndshme. konsiderohet “mrekulli” për heqjen e njollave apo pastrimin e WC në kombinim me sodën.

Vajrat esenciale: janë idealë për pastrimin e përgjithshëm, larjen dhe pastrimin e dyshemesë, duke i dhënë një aromë të mrekullueshme ambjentit dhe me veprim antibakterial.

Një shtëpi e pastër, natyralisht!

Dhomë ndenjieje

Për mobiljet prej druri: Bëni një përzierje prej një filxhani vaj ulliri dhe një lugë gjelle limon për mobilje të pastra. Për të pastruar njollat ​​e ujit në tryezë druri, fshijini ato lehtë me pak pastë dhëmbësh.

Për oxhakun: largoni aromat e oxhakut, duke hedhur sode buke në një tenxhere, të cilën e vendosni në brendësi dhe e lëni atë gjatë gjithë natës. Për të pastruar tullat e oxhakut, përdorni ujë të ngrohtë me sapun.

Pastroni aromat e frigoriferit duke përzier kanellë pluhur me sodë.

Dhomën e gjumit:

Aromatizoni ambjentin: Aplikoni disa pika vaj esencial mente, livando ose kanellë në pambuk dhe vendosini në një kavanoz. Mbylleni me letër alumini dhe shpojeni në disa vende.

Për shtratin: Hidhini dyshekut sasi të vogël me sode buke për të thithë lagështirën dhe pastaj pastrojeni atë me fshesën e korentit. Nëse ju i lani jastëkët tuaj në lavatrice, shtoni disa topa tenisi në tharësen tuaj për të mbetur të fryrë.

Për muret: Pastroni me një sfungjer të lagur me ujë dhe uthull. Nëse ka myk, pastrojeni me uthull dhe kripë në sasi të barabarta. Për zhgarravina në mure, përdorni tulin e bukës ose gomë të bardhë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *