Vaji i Farave të kungullit

Curcubita Pepo, eshte  lloji I kungullit nga farat e te cilit rrjedh vaiji bimor  i kungullit. Vaji I kungullit  përmban omega-6 acid yndyror (përmbajtje 40% -50%), sidomos acid linoleik. Ai është i pasur me metale të rënda, hekur, magnez dhe … Continued

not rated 1,800 L Shto në shportë
RINATURA- Vaj Arre 0.5 L

Vaj Arre 0.5 L Mund të përdoret në sallata dhe ëmbëlsira. Vaji i arrës mund të ndryshojë ngjyrë por nuk ka asnjë ndikim në cilësinë e tij. Vendi i origjinës: Gjermania Importuar nga Bio Center Albania biocenteralbania@gmail.com

not rated 1,080 L Shto në shportë
Vaj Lini 250 ml nga BORDONI
Në aspektin ushqyes vaji i linit ka një tipar që e bën atë unik. Me përjashtim të vajit të ullirit (që përmban shumë antioksidant), vajrat më të shumtë janë të pasur me omega 3 dhe disa nga këta si (kanabis, vajrat e frutave të thata etj) përmbajnë dhe omega 6.
not rated 650 L Lexo më tepër
Vaj kokosi 500 ml
Përpunuar në presim të ftohtë Vlera ushqyese për 1 lugë gjelle (13.6 gr): Kalori: 120 Kcal Karbohidrate: 0.0 gr Yndyrna: 13.5 gr
not rated 1,800 L Shto në shportë
Vaj i Farës së Zezë BIO 100 ml
Për shkak të potencialit të tij anti-inflamator dhe anti-tumor ai përdoret gjatë terapisë anti-tumorale. Vaji ka efekt pozitiv në metabolizmin e lipideve dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit normal të kolesterolit në gjak.
not rated 2,100 L Shto në shportë
Vaj Ulliri SHKALLA 0.5 L
Produkt biologjik i përpunuar me presim të ftohtë. Me shijen e freskët dhe karakteristike të ullirit dhe me një aciditet shumë të ulët, 0.4%.
not rated 1,100 L Lexo më tepër
Vaj Susami 0.5 L Sabo- Itali
Emri botanik: Sesamum indicum Aroma: e ëmbël Vetitë: qetësues, antioksidant, anti-inflamator, kundër djegies,ekzemës,rënies së flokut dhe zbokthit, kolesterolit, presionit të lartë të gjakut etj, etj…   Vaji prodhohet nga farat e susamit, është një vaj shumë popullor dhe i njohur jo vetëm për gatim, por edhe për aplikimet kozmetike dhe terapeutike.   Ai përmban shumë nga komponentët e vlefshëm të susamit nga të cilët më kryesoret janë: vitamina B, vitaminë E, hekur dhe selen, elementet inorganike: kalcium, fosfor, magnez, lignones sesamin dhe sesamol.
not rated 1,190 L Shto në shportë
Vaj i berthamës së Kajsisë 100 ml
 Fruti i bërthamës së kajsisë është klasifikuar ndër frutat më të hershme të kultivuara, dhe i ka fillesat në Kinë rreth 4.000 vjet më parë. Bëhet fjalë për një vaj të lehtë, aromatik dhe në shijë afron me vajin e arrës. I pasur me acide yndyrore të pangopura, vitamina dhe antioksidant. Vaji mund të përdoret për gatim, por zakonisht e preferojmë në pjata të ftohta për të ruajtur sa më shumë vlerat ushqyese. (kryesisht në sallata).   Përdorni vajin e bërthamës së kajsisë për kompozime të mrekullueshme gastronomike, për shembull, në kombinim me pjatat ekzotike, mish gjahu (mish i egër si: kaprolli, lepuri, mëllënja etj etj) peshk të egër, krijimet e ëmbla– pikante, me makarona ose oriz, por edhe për krepa më të shijshme shtoni disa pika, gjithashtu në musli, pure, sallatë frutash dhe ëmbëlsira të tjera.
not rated 2,100 L Shto në shportë
Vaj Kokosi 400 ml
Vaj Kokosi 400ml bioplanete …   Veti anti-plakje dhe antioksidantë
not rated 1,400 L Shto në shportë
RINATURA- Vaj Arre 0.5 L
Mund të përdoret në sallata dhe ëmbëlsira. Vaji i arrës mund të ndryshojë ngjyrë por nuk ka asnjë ndikim në cilësinë e tij.
not rated 1,080 L Shto në shportë
Vaj i Bajames 250 ml
Mund të përdoret në sallata ose për kujdesin e fytyrës. Të ruhet në vende të freskëta dhe të thata dhe larg dritës së diellit. I pasur në acide yndyrore. Pesha neto: 250 ml Produkt Rinatura Naturkost-Gjermani
not rated 900 L Shto në shportë
Vaj Luledielli EcoNature 0.75 ml
Produkt biologjik që prodhohet nga presimi i farave të lulediellit. I perpunuar me presim të errët. Përmban 60mg vitamine E për 100gr/600%* ( *= doza mesatare ditore RDA )
not rated 670 L Lexo më tepër
Vaj Argan 100 ml
Nxjerrë në presim të ftohtë Vaj lehtësisht i pjekur, i përshtatshëm për pjatat me bazë mishin ose peshkun. I pasur në vitaminë E.
not rated 1,330 L Lexo më tepër
Vaj i Farave të Kungullit 250 ml
-Vaji i kungullit përmban omega-6 acid yndyror (përmbajtje 40% -50%), sidomos acid linoleik. -Ai është i pasur me metale të rënda, hekur, magnez dhe zink. -Ai gjithashtu përmban vitamina A, B1, B2, B6, C, D, E dhe K, si dhe phytosterols (phytoestrogens) të cilat mbrojnë trupin nga sëmundjet kardiovaskulare, osteoporoza dhe kancerin e prostatës, gjirit dhe zorrës së trashë. -Përveç kësaj, ai përmban vitaminë E, aktiv si një antioxidant kundër plakjes së trupit dhe ushqen lëkurën. -Gjithashtu vaji është i shkëlqyer në parandalimin dhe trajtimin e problemeve te fshikëzes dhe parazitët e zorrëve. -Gjate perdorimit është vënë re se heq dhimbjen në muskujt e lodhur, trajton artritit dhe redukton kolesterolin.
not rated 1,800 L Shto në shportë