Kolagjeni 4U i lëngshëm

posted in: blog | 0

Kolagjeni në formë xhelatinë, eshte përdorur si një produkt ushqimor në gatim për mbi 100 vjet, i njohur për vetite e tij për flokët dhe thonjte.

Kolagjeni është një proteinë thelbësore strukturore, e cila ushqen tendinat, nyjet, muskujt, lëkurën, floket dhe organet e brendëshme. Përafërsisht një e treta e proteinave totale te trupit tonë është kolagjen. Ai siguron strukture te shendetshme te trupit tonë, mbrojtjen dhe mbështetjen e indeve të buta, dhe i lidh ato me skeletin.

Fibrat e kolagjenit 4U janë thurur së bashku si një pëlhurë, dhe formojnë një kornizë në të cilën qelizat e reja mund të rriten. Në lëkurë, kolagjeni 4U siguron cilësi, elasticitet dhe shkelqim.

Ka shumë lloj kolagjenesh në trup. Me kryesoret janë:
– Tip I, qe gjendet në lëkurë, kocka, dhëmbë, tendina, kyçe.
– Tipi II, ndodhet në kërca.
– Tipi III, I cili është i vendosur në indet lidhëse të organeve tona (mëlçi, shpretkë, veshkat, etj).

Megjithatë, pavarësisht nga funksioni kritik në trup, kolagjeni është një proteine relativisht e thjeshtë. Duke u rritur ne moshe, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet gradualisht, duke e bërë sasine e disponushme te pamjaftueshme, dhe secili nga sistemet që mbështesin mund të preket. Rezultati është dhimbje kockash, relaksim i muskujve, vështirësi në lëvizje, rrudhat në lëkurë, shikimi i dobët, kockat e brishta, dhe sëmundjet e lidhura me plakjen. Ç’farë nuk dimë është se disa nga sëmundjet që ndodhin në një organizëm mund të jenë për shkak të mungesës së kolagjenit.

Për fat të keq, kolagjeni nuk mund të merret direkt nga asnje ushqim. Kolagjeni I lengshem 4U vjen që të japë një zgjidhje për këtë problem. Behet fjalë kryesisht për aminoacide të vogla që ndihmojnë prodhimin e kolagjenit të ri në trup. Këto aminoacide thithen shpejt nga organizmi dhe përdoren si ndermjetës për prodhimin e kolagjenit të ri.

Studime shkencore kanë treguar se konsumi i kolagjenit 4U në formën e tij të lëngshme është një formë shumë e absorbueshme dhe e rekomanduar për ata që përballen me probleme shëndetësore të krijuara nga mungesa e tij, por edhe per ata që kërkojnë të përmirësojne cilësinë e shendetit të tyre ose paraqitjes.

Duke konsumuar Kolagjenin 4U rezultatet do ti shikoni dukshem në:
Tonifikim te muskujve
tonifikim dhe lëkurë më e shëndetshme
reduktim i rrudhave
rindërtim i nyjeve
forcimi i arterieve
forcimin e flokëve dhe thonjve
shtim te energjisë fizike
lakueshmëri normale
rindërtimi organeve

Problemet kronike qe mund të korrigjoje, përfshijne:
osteoporozën, presionin e lartë të gjakut, artritin, dobësi e fshikëzës, mbipesha, lodhje kronike, pagjumesia, sëmundjet autoimune, probleme të lëkurës, thonjve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *